Tiszaeszlár ivóvízminőség-javítási projekt
Kedvezményezett neve: NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
A projekt címe: Tiszaeszlár ivóvízminőség-javítási projekt
A szerződött támogatás összege: 407.334.714 Ft melyből a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zártkörűen működő Részvénytársaság támogatási keretösszege 394.965.611 Ft
A támogatás mértéke: 85,486317 %
A projekt tartalmának bemutatása:
A projektet a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (a továbbiakban: MNV Zrt.) és az NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: NFP Nonprofit Kft.) konzorciuma valósítja meg. A beruházással szembeni szakmai elvárás, hogy az érintett területen elsősorban az öt, a vízminőséget kiemelten befolyásoló komponens (arzén, bór, fluor, nitrit, ammónium) vonatkozásában a szolgáltatott közműves ivóvíz minősége feleljen meg a 98/83/EK irányelv és a 201/2001. (X. 25.) Korm. rendeletben rögzített paramétereknek, határértékeknek.
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2023.12.31.
A projekt azonosító száma: KEHOP-2.1.3-15-2017-00075
A KEHOP-2.1.3-15-2017-00075 projekt leírása:
A tervezett víztisztítási feladatok:
• kismértékű gáztalanítás
• vas, és mangántalanítás
• kismértékű ammónium eltávolítás.
Mivel a meglévő kutak metántartalom tekintetében „B” osztályba tartoznak és gáztartalmuk alacsony, ezért levegő beadagolásával kerül megoldásra a metán kiválasztása. A levegőadagolás a gáztalanítás mellett elősegíti a vas- és mangán eltávolítását, amely kiegészítésre kerül kálium-permanganátos oxidációval.
A nyersvíz vezeték az épületben két párhuzamos ágra oszlik, melyen 3-3 tartály kap helyet. Az első szűrőben történik a vas és mangán eltávolítása, hagyományos koagulációs szűréssel. Nem épül külön gázkiválasztó tartály, így a homokszűrők légtelenítőin távozik a nyersvízből kihajtott metán.
A vas és mangán eltávolítását követően törésponti klórozással történik a víz ammónium tartalmának csökkentése. A homokszűrők után áganként történik a klór beadagolása, majd a víz a kontakttartályokba jut, ahol a reakció lezajlásához szükséges megfelelő tartózkodási idő biztosított. A törésponti klórozást egy utótisztító aktívszén adszorber (GAC) követi, melynek feladata a klórozási melléktermékek eltávolítása és a víz utószűrése.
A két párhuzamos ágon aktívszén tartályok után a vezetékek egyesítésre kerülnek és UV fertőtlenítés, majd azt követően utóklór adagolás után a víz a meglévő 100 m3-es tisztavíz medencébe jut. A meglévő tisztavíz medencét ikresítésre kerül, melynek oka, hogy a mélytároló takarításakor a vízellátás nem lenne biztosítható, mivel a meglévő víztorony kapacitása nem képes fedezni a napi vízigényeket.
Feltöltés ideje: 2022. május 26.
Utoljára módosítva: 2022. június 24.