SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2008. október 7.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. ismételten a tényszerű és hiteles tájékoztatásban való együttműködésre hívja fel az agráriumban dolgozó szakembereket és a politikai szereplőket, egyben visszautasít minden, megalapozottságot nélkülöző sejtetést és valótlan állítást.
Az elmúlt hetekben egyes közéleti szereplők számos kifogást fogalmaztak meg egy zala megyei földértékesítési ügyben. a valóságtartalmat nélkülöző állításokkal szemben a tények az alábbiak:
A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium ez év nyarán elfogadta a „Nemzeti Földalapba tartozó földterületek 2008. évi hasznosítási tervét”. Ennek célja, hogy a családi gazdaságok, a kisebb gazdasági potenciállal rendelkező gazdasági társaságok is állami tulajdonban lévő termőföldhöz juthassanak, egyszersmind lehetőség nyíljék nagyobb agrárvállalkozások, termelők számára a termőföld megszerzése.
A Nemzeti Földalapba befolyó bevételek kizárólag a termőföldért életjáradékot program finanszírozását szolgálják. A termőföldek hasznosításának célja a Nemzeti Földalap részére való bevétel szerzése, a szükséges bevételek elmaradása esetén több tízezer ember részére történő életjáradék kifizetése válna bizonytalanná. Az életjáradék program biztosítása céljából a hasznosítási tervben foglaltak szerint ez év során országosan mintegy 30 ezer hektár földterület nyilvános értékesítésére, továbbá mintegy 20 ezer hektár földterületre vonatkozólag nyilvános haszonbérleti pályázat kiírására kerülhet sor.
A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács augusztus 13-i határozatában elfogadta „A Nemzeti Földalapba tartozó területek 27. értékesítési portfoliójának meghirdetése” tárgyában készült tervezetet és annak mellékletében felsorolt területek nyilvános eljárás keretében való értékesítését. A mellékletben felsorolt területek között találhatóak Pölöske, Söjtör, Hahót, Pacsa, Szentpéterúr, Zalaapáti, Alsónemesapáti területén lévő termőföldek melyek a Zala-megyében meghirdetett 904 hektáros területet képezik. Az éves hasznosítási tervről, illetve a 27-es értékesítési körről az MNV Zrt. külön sajtótájékoztatón és honlapján keresztül informálta a nyilvánosságot.
A pályázat nyilvános; minden, természetes személyekből álló konzorcium részt vehet rajta.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. törekszik arra, hogy az értékesítésre kijelölt egységek kövessék a jelenlegi birtokszerkezetet, a jelenlegi művelési egységek minél kevésbé változzanak. A 904 hektárnyi Zala megyei terület évtizedek óta egy kézben lévő, egységesen művelt mezőgazdasági földterület. A jelenleg hatályos földhasználati engedély 2008. október 31-én lejár, ezért az MNV Zrt-nek kötelessége volt új pályázat kiírásáról intézkedni.
Szemben a sajtóban megjelent állításokkal, a jelenlegi földhasználati szerződésből senkinek semmilyen elővásárlási joga nem származik. Az elővásárlási jogosultságot a Földtörvény pontosan szabályozza; ennek értelmében ez esetben a konzorciumot alkotó, a területtel határos földön gazdálkodó, helyben lakó gazdák elővásárlási joga a legerősebb.
A földvásárlás és haszonbérlet finanszírozására az MNV Zrt., az FVM és a bankszektor közötti megállapodások alapján a magyar gazdák részére kedvezményes banki hitel/kölcsön konstrukciók állnak rendelkezésre. A szóban forgó pályázati egység meghirdetésére 2008. szeptember 1-vel került sor, a pályázatok beadási határideje 2008. október 6. A sikeres pályázatok elbírálására és ezt követően a szerződés megkötésére 60-90 nap áll rendelkezésre. A vételárnak nem a pályázat benyújtásának napján, hanem a szerződéskötést követő 30 napon belül kell rendelkezésre állnia, így a nyertes pályázónak 3 hónapja van egy hitelszerződés megkötésére.
A bábolnai földek értékesítése kapcsán elhangzott támadások szintén minden valóságalapot nélkülöznek.
A korábban a Bábolna Zrt. kezelésében lévő, mintegy 5000 hektár föld sorsáról az MNV Zrt úgy rendelkezett, hogy valamennyi helyi gazdálkodó lehetőséget kapjon a földszerzésre. Összesen 4500 hektárnyi területen 80 db értékesítési egységet alakított ki, melyek közül a legkisebb mintegy 3 hektár, a legnagyobb mintegy 600 hektár; további 1800 hektár állami tulajdonban marad, ennek a haszonbérleti jogát pályáztatta meg az MNV Zrt..
Október 2-án az értékesítési pályázatok beadási határideje járt le. Annak érekében, hogy a pályázóknak ne kelljen Budapestre utazniuk, az MNV Zrt. Bábolnán, e célra létrehozott ideiglenes irodájában vette át a pályázatokat. A pályázati anyagok szabályos átvételét valamennyi pályázó, és a Nemzeti Földalap ellenőrző bizottságának elnöke is figyelemmel kísérhette.
Valamennyi pályázat átvételekor átadás-átvételi bizonylat került kiállításra, amely tartalmazza a pályázat átvételének pontos időpontját. Kizárólag azok a pályázatok kerültek átvételre, amelyek esetében az ajánlattevő a beadási határidő lejárta előtt megjelent a beadás helyszínén és sorban állt. A pályázatokat sértetlen és lezárt borítékban szállították be az MNV Zrt. székházába, ahol azok közjegyző jelenlétében kerültek felbontásra.
Az MNV Zrt. visszautasítja az értékesítési gyakorlatának szakszerűségét, szabályszerűségét és tisztaságát megkérdőjelező nyilatkozatokat. A termőföldek értékesítése körüli zavarkeltés nem a magyar agrárium érdekét szolgálja, hanem azokét a gazdasági csoportokét, melyek a politika mögé bújva próbálják meg egyéni érdekeiket érvényesíteni. Az MNV Zrt. a jövőben is segíteni kívánja mind a kis gazdálkodók, mind az állattartók földhöz jutását, és a jövőben is átláthatóan, nyilvános pályázat vagy árverés útján értékesíti az állami földeket.
Budapest, 2008. október 07.
További információ:
Száraz Gábor
Szóvivő
06 309 895 133
Feltöltés ideje: 2021. szeptember 30.
Utoljára módosítva: 2021. október 6.