Visszakapja a Pécsi Egyházmegye a megújult Virágh-házat
A felújítás százmillió forintból valósult meg
Az Országgyűlés döntése értelmében több, jelenleg állami tulajdonban lévő ingatlan kerülhet vissza egyházi tulajdonba. Az első ilyen épületet – a pécsi Virágh-házat – július 9-én adták vissza a pécsi egyházmegyének. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek köszönhetően a Virágh-ház az elmúlt években százmillió forint értékű felújításon esett át. A sajtónyilvános átadáson Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár, valamint Páva Zsolt, Pécs város polgármestere is részt vett.
A korábban romos, elhanyagolt állapotban lévő Virágh-ház teljes körű felújítása a pécsi középkori egyetem műemlék–együttes rekonstrukciójának egyik jelentős eleme volt. Az épület megújítására százmillió forintot fordított a magyar állam nevében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. A rekonstrukcióra közbeszerzési eljárás keretében választották ki a Pécsi Építő és Tatarozó Zrt.-t, ezzel is támogatva a helyi kisvállalkozásokat.
A beruházás során speciális régészeti kutatásokat, valamint kőrestaurációkat végeztek, emellett egyedi jellegű kivitelezési technológiákat és megoldásokat is felhasználtak. A csaknem 400 m2-es épület teljes külső homlokzata, belső terei, az elektromos hálózatok, valamint a fűtési rendszer is megújultak, illetve informatikai-, és biztonságtechnikai rendszerek épültek. A munkálatok során kiemelt figyelmet fordítottak a régészeti értékek megőrzésére és arra, hogy a felújított terek az új funkciók elvárásainak is eleget tegyenek.
A Virágh-ház nevét Virágh Ferenc pécsi püspök után kapta, aki – 1926. évi püspökké szentelése után – lakóházként használta. A püspöki palota melletti ingatlan 1986-ban leromlott állapotban került állami tulajdonba. Eredetileg az épület a XVIII. századi udvarmesteri ház volt, mely részben ráépült a középkori Keresztelő Szent János társaskáptalan romjaira, déli alapfalaira. A felújítási munkálatok során rendkívül értékes kőanyag leletek, szobortöredékek kerültek elő, melyek jelenleg részben a Középkori Egyetem kiállítását, részben pedig a pécsi Janus Pannonius Múzeum reneszánsz lapidáriumát gazdagítják.
A sajtónyilvános átadó ünnepségen Soltész Miklós államtitkár beszédében kitért arra, hogy a kormány és az egyház együttműködése nagyon jó irányba halad, a Virágh-ház átadása pedig ennek egy nagyon jó példája. Dr. Páva Zsolt, Pécs város polgármestere azt hangsúlyozta, hogy a baranyai megyeszékhely turizmusát is jelentősen fogja javítani a most megújított épület és hozzájárul ahhoz a városvezetés által kitűzött célhoz, hogy Pécs külföldön és belföldön egyaránt népszerű legyen. Dr. Szivek Norbert, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója kiemelte: „Mi, az MNV-nél nem szeretünk abba a hibába esni, hogy hosszan beszélünk, és azt hisszük, akkor már tettünk is valamit. Meggyőződésem, hogy a most átadásra kerülő megújult épület minden beszédnél ékesebben bizonyítja, hogy a közös munkánk eredményes.”
Dr. Udvardy György, pécsi megyéspüspök megköszönte az együttműködést és a hatékony munkát mindenkinek, aki dolgozott a folyamatban. A jövőről szólva elmondta, hogy a megújult Virágh-ház fog otthont adni a Pécsi Egyházmegye turisztikai irodájának, amely központi jellegéből adódóan kiváló úti cél lehet majd minden érdeklődő számára.
Budapest, 2015. július 9.
Feltöltés ideje: 2021. szeptember 29.
Utoljára módosítva: 2021. október 6.