Többmunkáltatós kollektív szerződést kötöttek a víziközmű-szolgáltatók
Huszonhárom év után egységes foglalkoztatási rendszert magába foglaló megállapodás született a víziközmű-szolgáltatás területén. Ennek értelmében az MNV Zrt. tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó víziközmű-szolgáltatók (Duna Menti Regionális Vízmű Zrt., Dunántúli Regionális Vízmű Zrt., Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt., Északdunántúli Vízmű Zrt., Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt.) az Alföldvíz Zrt., és a Bácsvíz Zrt. kollektív szerződést kötöttek a munkahelyi érdekérvényesítő szakszervezetekkel.
A víziközmű-társaságokat érintő integráció és a Munka Törvénykönyvének változásai miatt szükségessé vált egy ágazati egységet reprezentáló, illetve a foglakoztatási feltételrendszerre kiterjedő kollektív megállapodás. Az első, megállapodást szorgalmazó alakuló ülés 2012. január 13-án, Szolnokon zajlott a szakszervezetek és a vizes vállalatok részvételével. A találkozó célja az volt, hogy létrejöjjön egy egységes munkahelyi szabályozást tartalmazó Többmunkáltatós Kollektív Szerződés. Ezt követően elindultak az egyeztetések a munkáltatókkal. A kezdeményezést a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium is támogatta.
„A közel másfél éves folyamat után, 2013 decemberében a víziközmű-szolgáltatók és a szakszervezetek véglegesítették a Többmunkáltatós Kollektív Szerződés tartalmát. A vízügyi ágazatban több mint két évtizede nem született ilyen jellegű megállapodás” – mondta Fónagy Jánosparlamenti államtitkár a szerződés megkötésének ünnepélyes aláírásán.
A szerződés kiterjed a munkaviszony létesítésének szabályaira. Az Adatvédelmi törvény és az ide vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit figyelembe véve az egyenlő alkalmazási feltételek megléte esetén előnyben kell részesíteni a munkabalesetben, foglalkozási megbetegedés következtében elhunyt munkavállaló hozzátartozóját; azt a munkavállalót, akinek a munkaviszonya a munkáltatóval korábban, önhibáján kívül szűnt meg; vagy a munkavállaló gyermekét és házastársát. A közeli hozzátartozókat ugyanakkor nem szabad olyan munkakörben alkalmazni, amelyekben egymással közvetlen alá-, illetve fölérendeltségi, elszámolási, vagy ellenőrzési viszonyba kerülhetnek.
Csoportos létszámleépítés esetén a munkáltató csak különösen indokolt esetben szüntetheti meg munkáltatói felmondással annak a munkavállalónak a munkaviszonyát, aki legalább 20 évi, a munkáltató által folyamatosnak elismert munkaviszonnyal rendelkezik; saját háztartásában legalább 3 családtagja eltartásáról egyedül gondoskodik; egyedülállóként 18 éven aluli gyermeke eltartásáról gondoskodik, feltéve, hogy a gyermek iskolarendszerű képzésben vesz részt. A szerződés rendelkezik továbbá a teljes napi munkaidőről, a munkaidőkeretekről, az idény munkarendről, a pihenőidőkről, a munka díjazásának szabályairól, a pótlékokról, a jóléti és szociális juttatásokról, valamint a rendkívüli munkavégzésről is. A megállapodásban a munkavállalóknak adható veszélyességi pótlékról is szó esik, 20% pótlékban részesülhetnek többek között a szennyvíztelepi karbantartást végzők, a szennyvíztisztítási gépkezelők és helyettesítő munkavállalók is.
„Az utóbbi egy évben az MNV Zrt. mint tulajdonos intézményesítette a munkáltatói és munkavállalói egyeztetéseket. Társaságunknak fontos, hogy a munkaügyi kapcsolatok az állami cégek esetében is rendezettek legyenek. Éppen ezért javaslatokat tettünk az intézményes vitarendezésre, aminek az eredményei később akár gazdaságilag is kimutathatóak és mérhetőek lehetnek” - mondta Márton Péter, az MNV Zrt. vezérigazgatója.
„A Többmunkáltatós Kollektív Szerződés legnagyobb erénye, hogy formalizálja a felek kapcsolatrendszerét munkahelyen belül és kívül egyaránt, ami igen nagy jelentőséggel bír a szolgáltatók integrációjában. Az ágazati szinten kötött rendező elvek könnyebbé, egyszerűbbé teszik a munkahelyi, munkavállalói szerepeket, egyértelművé válnak a kollektív alku folyamatai, a későbbi kiterjeszthetőség esetén pedig - ami egyértelmű cél és érdekeltség - az egész ágazatra, valamennyi munkavállalóra és munkáltatóra érvényes foglalkoztatási szabályrendszert alkot. Különösen jelentős a megállapodásban az, hogy ezen keresztül intézményesen biztosított lehet a munkahely megtartása, és a jövedelmi viszonyok megőrzése, ami valamennyiünk számára a legfontosabb ebben az egész folyamatban” – tette hozzá Fürjes-Gábor József, a Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke.
Budapest, 2013. december 18.
Feltöltés ideje: 2021. október 4.
Utoljára módosítva: 2021. október 6.