A DMRV Zrt. feloldotta a korlátozást Dunabogdányban és Pilismaróton
12 000 homokzsákot használtak fel a biztonságos ivóvízellátás biztosításához
Sajtóközlemény 2013. július 8. Feloldották az ivóvíz-korlátozást a korábban országosan is kritikus védekezési pontnak nyilvánított településeken, Pilismaróton és Dunabogdányban. A helyreállítási munkákat követően a napokban fejeződtek be az árhullámmal érintett települések hálózatainak fertőtlenítő munkálatai a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. szolgáltatási területén. Az árvízzel közvetve vagy közvetlenül érintett 21 település 162 000 lakosa számára sikerült vízhiány és közegészségügyi probléma nélkül fenntartani az ivóvíz szolgáltatást. A hatékony munkában 185 vízügyi szakember vett részt, a védekezésben több mint 12 000 homokzsákot használtak fel.
Az árvízi védekezés során a vízügyi szakemberek megerősített és készenléti ügyeletben dolgoztak, 2 óránként ellenőrizték a vízminőséget és az árvízvédelmi anyagokat és felszereléseket. A DMRV Zrt. fokozott figyelmet fordított a Nagymaros-Visegrád közötti közműalagút, illetve a Verőcei vízbázis trafó és a Vác, Büki szigeti gépház és trafó bevédésére. „A Duna tetőzése után 2013. június 13-án illetve 14-én tudtuk elkezdeni a kritikus helyzetű településeken az ivóvízhálózat mosatását-fertőtlenítését. Pilismaróton, Dömösön és Dobogókőn – a közegészségügyi hatósággal történt egyeztetés után – 2013. június 17-én kezdeményeztük a vízminőség korlátozás feloldását, a helyreállítási munkák a napokban fejeződtek be” – mondta Tóth István, a DMRV Zrt. vezérigazgatója.
Az I. fokozatú árvízvédelmi készültség elrendeléséhez képest átlagosan 6 métert emelkedett a tetőzésig a Duna vízállása, ezért négy településen II. fokú, minőségi és mennyiségi korlátozást rendelt el a szolgáltató. Dunabogdányban az elöntés veszélye miatt az egyik vízbázis is leállításra került. A vízmű a település vízellátását az üzemelő vízbázisról, illetve zacskós ivóvíz kiszállításával és lajtos kocsival is biztosította, tehát a teljes lakosság számára folyamatos volt a szolgáltatás. „A katonáság mellett rengeteg önkéntes segített az árvízi védekezésben, több mint 1000 ember dolgozott a pilismaróti gátakon. Munkatársaink emberfeletti munkával védték a vízbázisokat, de Pilismarót településen is szükségessé vált a korlátozás, amit a napokban oldottunk fel” – nyilatkozta a vezérigazgató.
A DMRV Zrt. munkatársai a vízbázisok védelme és a tározók folyamatos töltése mellett megerősített készenléti és ügyeleti szolgálatban ellenőrizték a vízminőséget és az árvíz ideje alatt is fertőtlenítették az ivóvizet. „Az, ahogyan a társaság részt vett az árvíz elleni védekezésben és mindent megtett annak érdekében, hogy elhárítsa a természeti katasztrófa okozta károkat valamint szinten tartsa a lakosság megfelelő vízellátását, újabb bizonyítéka annak, hogy a víziközmű társaságok integrációjával koncentráltabbá vált a szakértelem és megnövekedett a vízfogyasztás biztonsága. Kiemelten fontos cél az ivóvíz minőségének javítása mellett az is, hogy a lakosság a dunai árhullám vagy bármilyen más természeti katasztrófa esetén biztonsággal fogyaszthassa az ivóvizet.” – mondta Márton Péter, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója.
A hatékony munkát nagyban elősegítette a vízügyi szakemberek, a katasztrófavédelem és az érintett önkormányzatokkal való szoros és folyamatos együttműködés.
Feltöltés ideje: 2021. október 1.
Utoljára módosítva: 2021. október 6.