Hat milliárd forintból újulnak meg a műemlékeink
Újabb 240 millió forint Európai Uniós forrást nyert a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. A támogatásból ezúttal a fehérvárcsurgói Károlyi kastély történeti kertje kerül megújításra. Az MNV Zrt. 2011 óta közel 1 milliárd forint Európai Uniós forrás felhasználásával hajt végre műemlék rekonstrukciós munkálatokat. Az állami keret ennél jóval magasabb: az elmúlt két évben megközelítőleg 2 milliárd forintból gazdálkodott a vagyonkezelő, az idei évre 3,2 milliárd forintot terveztek műemlékek felújítására.
A Károlyi kastély és kertje országos műemléki védelem alatt áll. A műemlék, a nemzeti vagyonról szóló törvénynek megfelelően, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősül, el nem idegeníthető állami tulajdonban maradó, kiemelt örökségi érték. „Fehérvárcsurgó, Károlyi kastélykert helyreállításának első üteme: A kastély környezete és a tó helyreállítása” című KEOP-3.1.2/2F/09-11-2013-0002 azonosító számú, közel 240 millió forintos projekt keretében 22 hektáron elterülő történeti kastélypark és park egyik fő értékét adó tónak a helyreállítása valósul meg. A támogatási szerződés megkötésére várhatóan május második felében kerül sor.
Az MNV Zrt. 2011 óta országszerte jelentős műemléki felújításokat végez. Európai Uniós forrásból 2011-13 között 6 pályázat keretében összesen 865 millió forintból valósultak és valósulnak meg műemléki felújítások és további 250 millió forintnyi támogatás megítélése áll jelenleg is elbírálás alatt. Állami keretből az elmúlt két évben összesen 80 műemlék teljes vagy részbeni rekonstrukciója valósult meg. 2011-ben 17 db műemléki ingatlant mindösszesen 1 milliárd forint, 2012-ben 63 db műemléki ingatlant 802 millió forint felhasználásával újított meg az MNV Zrt. A 2013-as közbeszerzési beruházási terv szerint további 43 műemlékingatlan mindösszesen 3,25 milliárd forintos beruházás keretében újulna meg. A 2013-as tervek szerint megkezdődne, illetve folytatódna – többek között - a pécsváradi, a szigetvári, a rezi, a cseszneki, Somló illetve Csobánc várának megszépítése, de az aszódi Széchenyi Kastély, a váchartyáni Rudnay kastély vagy az Egri minaret is megújul.
Az MNV Zrt. szerint a beruházások elsődleges célja az önfenntartó működés feltételeinek megteremtése, ez azonban a várak esetében csak kivételes esetekben jöhet létre. A funkció-semleges előkészítő helyreállítás a váraknál kevésbé értelmezhető, de más műemlék típusoknál, elsősorban kastélyoknál és városi épületeknél az új funkció megtalálása az MNV Zrt. egyik fontos tevékenysége. „Az önkormányzatok számára egyelőre nagy problémát jelent a vagyonkezelői díj megfizetése és az amortizációs visszapótlás kötelezettsége. Ezeknél törekszünk a jogszabályok adta keretek között olyan kompromisszumos megoldások megtalálására, amellyel a leginkább tehermentesíteni tudjuk az önkormányzatokat. Az önkormányzatok számára különös jelentőséggel bíró műemlékek felújítása és a fenntartásukat biztosító új funkciók sok esetben sikerrel kecsegtető lehetőséget teremtenek erre.” - mondta Marjay Gyula, az MNV Zrt. főigazgatója.
Budapest, 2013. április 30.
Feltöltés ideje: 2021. október 1.
Utoljára módosítva: 2021. október 6.