Büntető feljelentés a MOKÉP-Pannónia Kft. korábbi vezetésének jogszabályellenesen kötött szerződései miatt
Az MNV Zrt. sajtóközleménye
Az MNV Zrt. jelenlegi vezetése folyamatosan vizsgálja valamennyi, a vagyonkezelő előző vezetése által és időszakában kötött, gyanús vagy gyanúra okot adó szerződést és azok megkötésének körülményeit. Vizsgálatot folytat azoknál a cégeknél is, amelyeknél fennáll a lehetősége a jogszabályellenes működésnek.
E folyamat keretében került sor a MOKÉP-Pannónia Kft. korábbi vezetése tevékenységének vizsgálatára. A vizsgálat eredményeképpen 2010. december 2-án a cég jelenlegi vezetése jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének elkövetése miatt feljelentést tett ismeretlen tettes. Az ügyben a Budapesti Rendőr-Főkapitányság Gazdaságvédelmi Főosztálya nyomoz.
A MOKÉP-Pannónia Kft. korábbi vezetése egy jól körülhatárolható tulajdonosi kör érdekeltségébe tartozó cégekkel kötött a MOKÉP-Pannónia Kft. számára előnytelen szerződéseket. A számlák kifizetésére több esetben teljesítésigazolás vagy tényleges teljesítés nélkül került sor, illetve a szerződéses összegek az elvégzett feladathoz képest aránytalanul magasak voltak.
A MOKÉP-Pannónia jelenlegi vezetése a gyanús szerződéseket felmondta, és vizsgálja annak lehetőségét, hogy polgári peres eljárásban visszaszerezze a nem teljesített szerződések ellenértékét.
* * * * *
A MOKÉP-Pannónia Kft. korábbi ügyvezetője, Rácskay Jenő, 2008. október 30-án szerződést kötött a Bokor, Ebergényi, Bartha Ügyvédi Irodával 20.000.000,- Ft értékben „Külföldi filmkópiák jogi szempontú felmérése” tárgyban. E szerződés megkötését az tette lehetővé, hogy a MOKÉP-Pannónia Kft. raktárában lévő filmek nyilvántartására, rendezésére és a fölöslegesnek nyilvánított anyagok selejtezésére korábban az MNV Zrt. támogatási szerződés keretében anyagi forrást biztosított a MOKÉP-Pannónia Kft-nek. Ez a támogatási szerződés azonban semmilyen olyan jogi tartalmú felmérés, tanulmány elkészítését nem tette lehetővé, melyre a 2008. október 30-án megkötött szerződés vonatkozott. A cég ügyvezetője a feladat elvégzésére úgy írta ki pályázatot, hogy azzal megakadályozza a megfelelő szaktudással rendelkező többi állami kézben lévő filmstúdió, illetve a Nemzeti Filmarchívum munkában történő részvételét. Annak ellenére tett így, hogy a Filmarchívum és a többi cég korábban felajánlotta segítő közreműködését.
2008. október 30-i dátummal Rácskay Jenő további két szerződést is kötött a Bokor, Ebergényi, Bartha Ügyvédi Irodával. Az egyik szerződés tartalmilag megegyezett a 20.000.000,- Ft értékű szerződéssel, de abban megbízási díjként már csak 5.000.000,- Ft szerepelt. A másik szerződést „Megbízó és jogelődei által birtokolt nemzetközi filmkópiák szinkronjainak, filmfeliratainak és egyéb önálló kiegészítéseinek jogi elemzése, ellenőrzése, megállapítása, különös tekintettel arra, hogy a Megbízó örökjogon vagy egyéb módon rendelkezik-e a filmkópiákkal és azok kiegészítő jogosítványaihoz, és utóbbi esetekben önálló értékesítési, hasznosítási lehetőség megilleti-e a megbízót” tárgyban, 15.000.000,- Ft értékben kötötték. Az ügyvédi iroda 2008. november 3-án 12.000.000,- Ft előleg kifizetését kérte, a számlát még aznap kiállította, a MOKÉP-Pannónia Kft. pedig november 5-én kiegyenlítette. A tulajdonosi jogokat gyakorló MNV Zrt. ez utóbbi két szerződésről nem értesült, csak a 20.000.000,- Ft értékben kötöttről, amelyet elfogadhatatlannak tartott. Felvetődik a gyanú, hogy a tulajdonos rosszalló levelének kézhezvétele (2008. november 19.) után visszadátumozva kötötték a két alacsonyabb díjú szerződést. Ez utóbbi két szerződésről a cég munkatársai sem tudtak. A rendelkezésre álló iratok alapján kijelenthető az is, hogy a szerződés teljesítése nagyobb részt nem történt meg, és ezért a megbízási díj kifizetése sem indokolható.
A MOKÉP-Pannónia Kft. új vezetése által indított vizsgálat számos további, gyanúra okot adó szerződést talált. E szerződések közös jellemzője, hogy megkötésükhöz nem volt szükség a tulajdonos jóváhagyására, a cég alkalmazottjai nem tudtak létezésükről, illetve, hogy egy jól körülhatárolható, Bartha Ferenc ügyvédhez és Belán Gáborhoz köthető cégcsoport számára voltak kedvezőek. A szerződések egy részénél a cégnél található iratanyagok a teljesítésről semmiféle dokumentációt nem tartalmaznak, de a kifizetések megtörténtek. Például 2007 júniusa és 2008 decembere között összesen 23.550.000,- Ft + ÁFA összeget fizetett ki a MOKÉP-Pannónia Kft. egy szoftverért, annak beüzemelésért és karbantartásáért. A szoftverről Rácskay Jenő 2009-ben, a cégtől történt távozásakor jegyzőkönyvben rögzítette, hogy az a megbízottnál található, 2010-ben viszont úgy nyilatkozott, hogy az a cégnél, de „használaton kívüli állapotban volt”.
A MOKÉP-Pannónia Kft. MNV Zrt. korábbi vezetése által kinevezett Felügyelő Bizottsága külső szakértő bevonásával vizsgáltatta ugyan a gyanús ügyletek egy részét, de a vizsgálati jelentésből kivetette a közös tulajdonosi körhöz tartozó cégcsoportról szóló megállapításokat.
Rácskay Jenő ügyvezető igazgató működése idején a MOKÉP-Pannónia komoly, 2009-ben 103 millió forintos veszteséget termelt. A cég új vezetése a vitatott szerződések kifizetésének leállítása, a működés racionalizálása, valamint új üzleti stratégia kialakítása és megvalósítása után már 2010-ben várhatóan szerény nyereséget ér el.
Budapest, 2011. január 28.
Feltöltés ideje: 2021. szeptember 30.
Utoljára módosítva: 2021. október 6.