Sajtóközlemény - 2009. január 13.
Lezárult az 1998. május 8-án a villamosenergia-ipari társaságok privatizációjával, a privatizációt követő liberalizációval, valamint az EU csatlakozási folyamat miatt várhatóan keletkező humánpolitikai problémák kezelése céljából kötött megállapodás végrehajtása. A program során a szakzervezetek – VDSzSz és BDSz - összesen 10.35 milliárd forintot használtak fel a képződött kamatokat is figyelembe véve.
A Kormány nevében eljáró pénzügyminiszter, a privatizációért felelős miniszter, valamint a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZSZ) és a Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (BDSZ) 1998. május 8-án Megállapodást írtak alá. A Megállapodás célja a privatizáció miatt bekövetkezett létszámváltozások következtében felmerült humánpolitikai kérdések kezelése, a villamosenergia-ipar privatizációja során a „munkabéke” megőrzése, továbbá az iparág humánpolitikai kérdéseinek megnyugtató rendezése volt.
A Megállapodás szerint a humánpolitikai célok megvalósítására az ÁPV Rt. a villamosenergia-ipari társaságok értékesítéséből származó nettó privatizációs bevételének 5%-át, legfeljebb 8,6 Mrd Ft fordíthatott. A Megállapodás módosításai szerint azonban a 2007-ig a Megállapodásban rögzített célokra felhasználható összeg 10.295,1 millió Ft-ra emelkedett.
A keretösszeg felhasználásának jogcímei: a munkahely-változtatás, szakmai továbbképzés, átképzés, háztartásai energianem-változtatás támogatása, korengedményes, korkedvezményes nyugdíj és a bányászok nyugdíjszerű rendszeres ellátása kiegészítése a nyugdíjkorhatár elérésének időtartamára, áttelepülési támogatás nyújtása, lakásvásárlási hitel-, önkéntes nyugdíjpénztári befizetés kiegészítése voltak, a Megállapodásban rögzített feltételek szerint. A támogatások igénybevételére jogosultak, akik a privatizált bánya- és energiaipari társaságok munkavállalói voltak 1995. július 1-én és azt megelőzően, vagy követően, legalább egy évig. Az egy személy részére kifizethető támogatás felső határa 700.000,- Ft volt.
A Megállapodás szerint a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZSZ) és a Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (BDSZ) Önsegélyező Pénztárakat hozott létre a támogatási igények befogadása, a jogosultsági feltételek fennállásának ellenőrzése, a kifizetésekről szóló döntések előkészítése és a támogatások folyósítása céljából. A szakszervezetek önsegélyező pénztáraik közreműködésével a Megállapodásban meghatározott időszakban és az ott meghatározott társasági körben érintett, támogatásra jogosult munkavállalók támogatási igényeit összesítették, és ellenőrizték a jogosultsági feltételek fennállását. A támogatási igényeket a Megállapodásban rögzített eljárásrendnek megfelelően, csomagszerűen, évente átlagosan két alkalommal benyújtották a Tárcaközi Bizottság részére elbírálásra.
A Tárcaközi Bizottság fő feladata az ágazati szakszervezetek által - évente általában 2-3, összesen 19 alkalommal, csomagszerűen, személyenkénti és összesített kimutatások formájában - benyújtott támogatási igények megtárgyalása, véleményezése volt. A Tárcaközi Bizottság felkérésére a támogatási program időszakában az ÁPV Rt. az igénylések teljes körű vizsgálatát két alkalommal, 2000-ben megbízott szakértő útján, és 2004-ben saját kapacitások felhasználásával végezte el.
A két ágazati szakszervezet a Megállapodás és az ÁPV Rt-vel megkötött Támogatási Szerződések szerint a támogatásra folyósított összegeket haladéktalanul tovább utalta az Önsegélyező Pénztárak számlájára. A szakszervezetek a Támogatási Szerződések szerint átutalt összegek kamatait, valamint a területi bizottságok felülvizsgálatai nyomán ki nem fizethető összegeket kizárólag a Megállapodásban rögzített jogcímek szerinti további kifizetésekre fordíthatták.
A Megállapodásban meghatározott 10.295,1 M Ft keretösszeg felhasználása megtörtént. A járandóságokat a VDSZSZ és a BDSZ Önsegélyező Pénztárai 19-19 támogatási csomagban a jogosultak részére az 1999. és 2007. közötti időszakban folyósították.
A Tárcaközi Bizottság felkérte az MNV Zrt-t egy, az Önsegélyező Pénztárak tevékenységével és elszámolásával kapcsolatos záró vizsgálat elvégzésére. Az MNV Zrt. a villamosenergia-ipari társaságok privatizációjával, a privatizációt követő liberalizációval, és az EU csatlakozási folyamattal kapcsolatban felmerült ágazati humánpolitikai kérdések kezelése érdekében megvalósult program utólagos ellenőrzését elvégezte. A vizsgálat megállapította, hogy a Megállapodás végrehajtása lezárult.
A kifizetések technikai feltételeinek biztosítására,
- a BDSZ pénztárak működésére 398.878.348 Ft-ot,
- a VDSZSZ (VBKD) pénztárak működésére 397.999.473 Ft-ot,
összesen 796.877.821 Ft-ot folyósított az ÁPV Rt (Zrt).
A Megállapodás végrehajtása során, az 1999 és 2007. közötti időszakban
- a BDSZ mintegy 9 000 támogatásra jogosult személy részre, átlagosan személyenként 580.000 Ft, mindösszesen 5.177.915.863 Ft támogatást folyósított,
- a VDSZSZ mintegy 9 800 támogatásra jogosult személy részre, átlagosan személyenként 445.000 Ft, mindösszesen 4.377.712.782 Ft támogatást folyósított.
Budapest, 2009. január 13.
További információ:
Száraz Gábor
Szóvivő
06 309 895 133
Feltöltés ideje: 2021. szeptember 30.
Utoljára módosítva: 2021. október 6.